ENG
FB

Urška Arlič Gololičič

Słowenia

Studiowała w Akademii Muzycznej w Ljubljanie pod kierunkiem Ireny Baar, którą ukończyła w 2005 roku, zdobywając wyróżnienie Prešernova Prize. Ważnym bodźcem w artystycznym rozwoju artystki była współpraca z Vlatką Oršanić – profesorem na studiach podyplomowych, które artystka ukończyła w 2009 roku. Uczyła się w wielu klasach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych śpiewaków i pedagogów, takich jak: Christina Laki, Sona Ghazarian, Marjana Lipovšek oraz Helena Łazarska. 

Wygrała kilka konkursów, dwa o zasięgu krajowym (2000 i 2008) i trzy międzynarodowe: dwa razy triumfowała w C.A.Seghizzi we Włoszech i w Konkursie im. Ady Sari w Polsce (2009). 

Początkowo występowała z repertuarem koncertowym (m.in. VIII i IV Symfonia Mahlera, Stabat Mater Rossiniego, Mesjasz Händla, Jephte Carissimiego, Requiem Schnittkego, kantata Christnacht Ermanno Wolfa), szybko jednak zaczęła mierzyć się z najważniejszymi partiami w operowej literaturze. Przełomem w jej światowej karierze operowej okazała się tytułowa partia w operze Udine Lortzinga oraz Violetty w Traviacie Verdiego. Od sezonu 2013/2014 jest solistką Opery w Ljubljanie. Urška Arlič Gololičič występowała na wielu festiwalach takich jak: Festiwal Muzyki Polskiej, Festiwal Muzyka na szczytach w Zakopanem, Festiwal w Ljubljanie, Festiwal w Puli.

Artystka wykonuje repertuar oratoryjny oraz pieśni, a także utwory awangardowej muzyki wokalnej. Występowała ze znanymi orkiestrami (Warszawska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Opery Krakowskiej, Filharmonia Krakowska, Hofer Filharmoniker, Słoweńska Filharmonia, Orkiestra Symfoniczna w Iżewsku). Urška zaśpiewała także Lament Dido w filmie Agnieszki Holland W ciemności, który w 2012 roku był nominowany do Oskara oraz w nagrywanej na żywo operze Karola Szymanowskiego Hagith.