ENG
FB

Zostało 28 wokalistów z sześciu krajów!

28 śpiewaków z 6 krajów zakwalifikowało jury pracujące pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej do II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. Wśród nich jest 22 Polaków, dwoje uczestników ze Słowenii oraz po jednym z Serbii, Szwecji, Austrii i Chorwacji. W sumie do konkursu przystąpiło 67 osób z 14 krajów.

Prof. Helena Łazarska, twórczyni konkursu i festiwalu, jego wieloletnia dyrektor i przewodnicząca jury, obecnie honorowa przewodnicząca, zwróciła uwagę, że sporo uczestników nie śpiewało, tylko… krzyczało.

Słuchając młodych w I etapie konkursu Ady Sari wiem, że nadal języki obce pozostawiają wiele do życzenia, szczególnie język francuski. Poza tym bardzo niewielu śpiewaków rozumie, co to jest włoskie portamento. Gdzie jest muzykalność, skoro śpiewacy nie mają potrzeby frazowania? A muzykalność tworzy też głos – mówiła prof. Helena Łazarska. – Oczywiście, słuchając uczestników konkursu, przeżyłam też bardzo radosne zaskoczenia.

W I etapie młodzi śpiewacy wykonywali dwa utwory z trzech proponowanych: jeden wybrany przez siebie, a drugi przez jurorów. Program uczestników I etapu nie przekraczał 10 minut. Przeważały dwa typy głosów: sopran w głosach żeńskich i baryton w głosach męskich. Do rzadkości należały niskie głosy kobiece oraz wysokie i niskie męskie. Z dużym zainteresowaniem, ze względu na wysokość głosu, został przyjęty występ kontratenora ze Szwecji Viktora Priebe.

Podczas ogłoszenia pierwszego werdyktu jury Antoni Malczak, dyrektor XIX Festiwalu im. Ady Sari w Nowym Sączu, pogratulował tysięcznej uczestniczce w historii trwającego od 1985 roku konkursu, Marynie Lopez Gomez z Ukrainy. Artystka, która - niestety - nie przeszła do II etapu, otrzymała na pamiątkę m.in.: płytę z „Królewskiej Kolekcji” z nagraniami patronki konkursu i festiwalu (pochodzącymi z archiwum Polskich Nagrań), czteropłytowy album zawierający kompletne studium muzyki baletowej Feliksa Nowowiejskiego (wydany nakładem Agencji Artystycznej Kameny) oraz wydawnictwo podsumowujące Festiwal i Konkurs im. Ady Sari od roku 1985 do 2017.

Artystów oceniało jury złożone ze śpiewaków, dyrektorów teatrów, menadżerów i dyrygentów w składzie: Małgorzata Walewska (przewodnicząca), Helena Łazarska (Honorowa Przewodnicząca Jury), Karen Stone (Niemcy), Samantha Farber (Austria), Sebastian Perłowski (Polska), Wojciech Rodek (Polska), Marcin Habela (Szwajcaria), Constanze Könemann (Niemcy),  Wojciech Maciejowski (Polska) - pełniący od lat funkcję sekretarza.

Jutro (wtorek, 16 maja) odbędzie się II etap konkursu. Uczestnicy będą wykonywali 3 lub 4 utwory wybrane przez jury z podanego przez uczestnika programu. W środę 17 maja rozegrany zostanie Konkurs Pieśni. W ten też dzień wieczorem poznamy finalistów tegorocznych zmagań.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz 

16 maja, 10.00 – 11.30

 1. FILUS Karolina
 2. GORCZYCZYŃSKI Maciej
 3. HUTEK Marcin
 4. JANICKI Michał
 5. JANKOWIAK Anna
 6. JOVANOVIĆ Aleksandra
 7. KOŁODZIEJ Dagmara
     

16 maja, 15.00 – 16.30

 1. PRIEBE Viktor
 2. RESCH Wolfgang
 3. RUDZIŃSKI Michał
 4. SAHAKYAN Hasmik
 5. SENDROWSKA Monika
 6. SIEMIEŃCZUK Olga
 7. TROJAK Paweł
     

16 maja, 11.30 – 13.00

 1. KORZENIEWSKA Klaudia
 2. KOWALEWSKI Sławomir
 3. KRIŽAJ Domen
 4. MALESZA Anna
 5. MEMETI Albert
 6. OKOŃSKA Hanna
 7. OPAŁA Aleksandra
     

16 maja, 16.30 – 18.00

 1. WILMA Damian
 2. ŻAK Janusz
 3. ŻAKIEWICZ Aleksandra
 4. BAINAC Josipa
 5. BITENC Mojca
 6. BUCZKOWSKA Monika
 7. BUJNICKA Bożena
     

Fot. Piotr Droździk

Galeria zdjęć z drugiego dnia przesłuchań 
Galeria zdjęć z ogłoszenia wyników

bloczek