ENG
FB

Zwycięstwo Miriam Albano! Ada Sari z Wenecji!

Mezzosopranistka Miriam Albano (Włochy) zdobyła I nagrodę i 20 tys. zł w kategorii głosów żeńskich na XVI Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu. I nagrody w kategorii głosów męskich jury nie przyznało.

- Jestem szczęśliwa, że jury doceniło mój śpiew, moje wykonanie. Nie spodziewałam się nagrody, choć miałam nadzieje, że zostanę zauważona – powiedziała pochodząca z Wenecji Miriam Albano, laureatka I nagrody. – Przyszłość jest przede mną otwarta. Moja przyszłość zaczyna się w Nowym Sączu.

W kategorii głosów żeńskich II nagrodę i 8 tys. zł zdobyła Adriana Ferfecka (Polska), zaś III nagrody jury nie przyznało. W kategorii głosów męskich II nagroda i 8 tys. zł przypadła Dariuszowi Perczakowi (Polska), zaś dwie równorzędne III nagrody po 4 tys. zł otrzymali: Daniel Mirosław (Polska) i Adam Smith (Wielka Brytania).

– Poziom konkursu był bardzo wysoki. Ale w finale wszyscy uczestnicy byli zdenerwowani – mówiła Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury. Zaś zwracając się do uczestników konkursu dodała: - Spędziliśmy ze sobą tydzień, pełen emocji i nadziei. Wiem, że denerwowaliście się w finale, ale jest to wpisane w ten zawód. Byliście wspaniali, dostarczyliście nam wielu wrażeń. Dziękujemy i gratulujemy.

- Ten konkurs miał bardzo wysoki poziom i to od I etapu. Ale trzeba pamiętać, że werdykt jest wypadkową punktów poszczególnych jurorów – zaznaczyła prof. Helena Łazarska, honorowa przewodnicząca jury,  twórczyni konkursu.

Jury przyznało także cztery równorzędne wyróżnienia po 2 tys. zł, które otrzymali: Sylwia Olszyńska (Polska),  Sonia Warzyńska (Polska), Joanna Węgrzynowicz-Nowak (Polska) i Hubert Zapiór (Polska).

Dzisiejszy finał konkursu wzbudził wiele emocji. Artyści o zwycięstwo walczyli, występując z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka i wykonując po dwie arie. W finale, w którym udział wzięło dziewięcioro śpiewaków, w tym siedmioro Polaków, artystów oceniało jury w składzie: Małgorzata Walewska (przewodnicząca), Helena Łazarska (honorowa przewodnicząca), Wojciech Maciejowski (sekretarz), Daniel Dollé, Angelo Gabrielli, Ryszard Karczykowski, Izabela Kłosińska, Hanna Michalak, Andrzej Nanowski i Andrejs Žagars, które jednogłośnie podkreślało wysoki poziom konkursu.

Ponadto jury przyznało wiele innych nagród i wyróżnień (pełna lista w załączniku w protokole jury). M.in. w konkursie pieśni, który rozgrywał się po II etapie, z 13 artystów jury zdecydowało się przyznać dwie równorzędne pierwsze nagrody po 500 zł dla Miriam Albano (Włochy) i Aleksandry Świderek (Polska).

Natomiast nagrodę dla najlepszego akompaniatora konkursu i 1000 zł otrzymała Marina Belashuk, a dyplomami zostali wyróżnieni pianiści: Sylwia Michalik i Marcin Kozieł.

Z 70 osób ostatecznie do trzyetapowego konkursu przystąpiło 55 osób z 9 krajów. Do finału dotarło dziewięcioro śpiewaków z trzech krajów: Wielkiej Brytanii, Włoch i Polski.


W sobotę 16 maja o godz. 11 w Nowym Sączu w hotelu Beskid odbędzie się konferencja prasowa, na której będą do Państwa dyspozycji laureaci, jurorzy, a także organizatorzy konkursu.

W sobotę wieczorem o godz. 19 w MCK SOKÓŁ rozpocznie się koncert laureatów. Nagrodzeni artyści wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

   

fot. Lucyna Witkowska

Fotoreportaż