ENG
FB

W gościnie u Ady Sari

W czwartek grupa jurorów XVI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari, pod wodzą Małgorzaty Walewskiej i dyrektora MCK SOKÓŁ  Antoniego  Malczaka, odwiedziła Stary Sącz, miasto z którym związana była patronka festiwalu. Na kocich łbach zabytkowego rynku powitał ich burmistrz Jacek Lelek.

Cała grupa przeszła ul. Sobieskiego przed dom, gdzie wielka śpiewaczka mieszkała. W roku 2011 starosądeczanie umieścili na frontowej ścianie tablicę z napisem: „W tym domu, wybudowanym na początku XX wieku przez dra Edwarda Szayera (1856-1940), zasłużonego burmistrza Starego Sącza, wielokrotnie gościła jego córka Ada Sari. W 125 rocznicę urodzin artystki”.

Później wszyscy udali się do Muzeum Regionalnego im. Seweryna Udzieli, po którym oprowadził ich kustosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza Andrzej Długosz. W saloniku poświęconym Adzie Sari opowiadał o pamiątkach, które związane są ze wspaniałą wokalistką i pedagogiem, m.in. o starym lustrze. Tremo niegdyś należało do śpiewaczki, później trafiło do rodziny Tischnerów, która przekazała je dla muzeum.

Pokazał też listy, telegramy i widokówki artystki, które przez całe życie wysyłała do najbliższych. Są one darem bratanków Ady Sari. Przez 47 lat przechowywał je Bogusław Kaczyński, który zobowiązał się zwrócić te skarby po napisaniu książki o Maestrze. Monografia ukazała się jesienią 2014 r., a listy zostały uroczyście w marcu br. przekazane w Warszawie Andrzejowi Długoszowi i zastępcy burmistrza Kazimierzowi Gizickiemu. Są obecnie jednymi z najcenniejszych eksponatów w muzeum.

Na koniec goście odwiedzili Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II i ołtarz papieski, przy którym 16 czerwca 1999 r. Ojciec Święty kanonizował bł. Kinga, założycielkę klasztoru klarysek, patronkę Ziemi Sądeckiej.

 

Fot. Lucyna Witkowska 

Fotorelacja