ENG
FB

Mała msza uroczysta przed finałem konkursu

Owacją na stojąco zakończył się wczoraj (czwartek, 14 maja) kolejny koncert XVIII Międzynarodowego Festiwalu i XVI Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. W bazylice św. Małgorzaty w Nowym Sączu zabrzmiała Mała msza uroczysta Gioacchino Rossiniego. Było pięknie i wzruszająco, a wszystko za sprawą trwającego 1,5 godziny „małego”, jak kompozytor określił, utworu. Publiczność nie pozwalała artystom zejść ze sceny i wielokrotnie wywoływała ich oklaskami. Śpiewacy zachwycili pięknymi głosami i świetną techniką, zaś chór - niezwykłym pianem.

Utwór, przygotowany przez pedagogów i studentów Akademii Muzycznej w Krakowie, nieprzypadkowo znalazł się w programie nowosądeckiej imprezy. Wiele w nim pięknych partii wokalnych, które w Nowym Sączu zabrzmiały w bardzo dobrym wykonaniu Chóru Akademii Muzycznej w Krakowie oraz solistów: Iwony Sochy, Agnieszki Monasterskiej, Andrzeja Lamperta i Jacka Ozimkowskiego. Śpiewakom towarzyszyli instrumentaliści: Anna Boczar i Bartłomiej Kominek (fortepiany), a także Arkadiusz Bialic (organy). Całość poprowadził Maciej Tworek.

Dobry Boże – oto przekładam Ci biedną małą mszę. Czy muzyka, którą napisałem, jest święta czy potępiona? Urodziłem się dla opery buffa i Ty wiesz o tym dobrze. Trochę wiedzy, trochę serca – i to wszystko. Bądź więc błogosławiony i przyjmij mnie do raju” – pisał Rossini w partyturze utworu w 1863 roku. I rzeczywiście, wiedza Rossiniego połączona z sercem spowodowała, że Mała msza uroczysta w ponad 150 lat od prawykonania zachwyca tematami, piękną formą, a przede wszystkim - ładunkiem emocjonalnym.

Uczestników konkursu czekają dziś ogromne emocje. O godz. 18 w sali im. Lucjana Lipińskiego w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu rozpocznie się finał. Dziewięcioro śpiewaków, wykonując po dwie arie z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka, będzie walczyło o zwycięstwo. Laureatów konkursu poznamy w piątek, późnym wieczorem. Przypomnijmy, że zwycięzcy, zarówno w kategorii głosów męskich jak i żeńskich otrzymają po 5 tys. euro.

Młodzi artyści będą występowali w finale w następującej kolejności: Adam Smith / tenor (Wielka Brytania), Sonia Warzyńska / sopran (Polska), Joanna Węgrzynowicz-Nowak / sopran (Polska), Hubert Zapiór / baryton (Polska), Miriam Albano / mezzosopran (Włochy), Adriana Ferfecka / sopran (Polska), Daniel Mirosław / bas (Polska), Sylwia Olszyńska / sopran (Polska), Dariusz Perczak/ baryton Polska.

Jutro natomiast (w sobotę, 16 maja) o godz. 19 w sali im. Lucjana Lipińskiego w MCK SOKÓŁ w Nowym Sączu rozpocznie się koncert laureatów połączony z uroczystym wręczeniem nagród. Będzie to ostatnie wydarzenie XVIII Festiwalu i XVI Konkursu im. Ady Sari.

Serdecznie zapraszamy!

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

 

Fot. Lucyna Witkowska

Fotorelacja