ENG
FB

Konferencja prasowa w Krakowie

70 młodych artystów z 11 krajów: Polski, Niemiec, Ukrainy, Rosji, Białorusi, Włoch, Wielkiej Brytanii, Turcji, Indii, Chin oraz USA weźmie udział w rozpoczynającym się 9 maja w Nowym Sączu XVIII Międzynarodowym Festiwalu i XVI Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Zdobywcy pierwszych miejsc w kategorii głosów męskich i żeńskich otrzymają po 5 tys. euro. Zwycięzców poznamy 15 maja wieczorem, a dzień później, na koncercie laureatów nagrodzeni śpiewacy wystąpią z towarzyszeniem Orkiestry Opery Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka.

Tegoroczna edycja to dla nas zarówno zmiana jak i kontynuacja – mówi Antoni Malczak, dyrektor festiwalu. – Zmiana, bo dyrekcję artystyczną po twórczyni festiwalu i konkursu, czyli po pani prof. Helenie Łazarskiej, przejmuje Małgorzata Walewska. Kontynuacja, gdyż pani prof. Łazarska zdecydowała się z nami zostać i przyjęła funkcję honorowego przewodniczącego jury.

– Festiwal jest wspaniały. Czuję odpowiedzialność,  jaka na mnie ciąży. Po 29 latach pani prof. Łazarska przekazuje mi swoje dziecko – podkreśla Małgorzata Walewska, dyrektor artystyczny festiwalu, przewodnicząca konkursowego jury. – Zrobię wszystko, aby konkurs był sprawiedliwy, aby stał się szansą dla młodych artystów. Jednocześnie obiecuję, że dołożę wszelkich starań, aby z czasem Konkurs im. Ady Sari urósł do rangi międzynarodowego wydarzenia równego konkursom w Hertogenbosch, Wiedniu czy Londynie.

Podobnie jak w poprzednich edycjach także w tym roku młodzi artyści będą walczyli o zwycięstwo w trzech etapach, wykonując bardzo szeroki repertuar i to nie tylko z akompaniamentem fortepianu, ale także z orkiestrą. Uczestnicy zobowiązani są przygotować program, na który złoży się 10 utworów w różnych stylach i gatunkach. Obowiązkiem jest także wykonanie polskiego utworu. Uczestników będzie oceniać międzynarodowe jury, w którym zasiądą poza przewodniczącą Małgorzatą Walewską: Helena Łazarska (honorowa przewodnicząca), Wojciech Maciejowski (sekretarz), Daniel Dollé, Angelo Gabrielli, Ryszard Karczykowski, Izabela Kłosińska, Hanna Michalak, Andrzej Nanowski i Andrejs Žagars.

Konkursowi towarzyszyć będą dwa koncerty.  Inauguracyjny, podczas którego w sobotę 9 maja, w kościele pw. św. Krzyża w parafii św. Heleny, zabrzmi II Symfonia c-moll „Zmartwychwstanie” Gustava Mahlera w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej  i chórów: Polskiego Radia oraz Górecki Chamber Choir pod dyrekcją José Cury z udziałem solistek takich jak: Urška Arlič Gololičič i Małgorzata Walewska.

Nie wiem jeszcze jaka będzie moja interpretacja II Symfonii Mahlera, bo tworzenie muzyki jest jak uprawianie miłości. Jeszcze nie spotkałem się z kochanką, czyli z orkiestrą. Nie wiem czy moje fantazje będą zbliżone z jej fantazjami. A ja nie chcę jej niczego narzucać.  Jestem człowiekiem opery, teatru, dramatu, a Mahler jest jednym z najbardziej dramatycznych twórców. Moje podejście do tego utworu będzie więc teatralne, w znaczeniu: angażujące emocje słuchacza – wyjaśnia José Cura.

Drugi koncert odbędzie się w czwartek 14 maja w bazylice św. Małgorzaty, gdzie  zaprezentowana zostanie Mała msza uroczysta Gioacchino Rossiniego, utwór przygotowany przez pedagogów i studentów Akademii Muzycznej w Krakowie. W partiach solowych usłyszymy: Iwonę Sochę, Agnieszkę Monasterską, Andrzeja Lamperta i Jacka Ozimkowskiego. Całość poprowadzi Maciej Tworek.

Już stało się tradycją, że Akademia Muzyczna w Krakowie bierze udział w nowosądeckim festiwalu. Jak obliczył dyrektor Antoni Malczak, na 17 edycji festiwalu artyści krakowskiej Akademii Muzycznej wystąpili 15 razy. Nieprzypadkowo więc krakowska konferencja prasowa dotycząca nowosądeckiego festiwalu i konkursu odbyła się w sali senackiej krakowskiej AM.

Warto przypomnieć, że festiwal zorganizowany po raz pierwszy w 1985 roku z inicjatywy prof. Heleny Łazarskiej, wspaniałej śpiewaczki i pedagoga,  cieszy się doskonałą renomą w Europie. Spora to zasługa nie tylko inicjatorki imprezy ale i organizatora: Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz

Fotorelacja

Materiał wideo