ENG
FB

Łukasz Karauda

Polska
baryton
2019 | w kategorii głosów męskich - I miejsce

Urodzony 17 stycznia 1989 r. w Łodzi.

Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego w Łodzi, studiów licencjackich w Akademii Muzycznej im. G. K. Bacewiczów w Łodzi (w klasie Włodzimierza Zalewskiego) oraz ukończonych z wyróżnieniem studiów magisterskich na The Royal Welsh College of Music and Drama w Cardiff (2013, w klasie Erika Robertsa i Roberta Deana).

Zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Złote Głosy” 2018 w Warszawie; I nagrodę w konkursie The Music in the Vale Young Singer of the Year w Cardiff. Jest także zdobywcą nagrody Percy Gould Cup w Londynie - dla najbardziej obiecującego męskiego solisty. Ponadto zwyciężył w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Muzyków im. Karola Kurpińskiego we Włoszakowicach; laureat konkursu Ian Stoutzker Prize w Royal Welsh College of Music and Drama. Jest stypendystą Królowej Elżbiety oraz Fundacji Bryna Terfla.

Śpiewał w duecie ze światowej sławy śpiewakiem Brynem Terflem podczas jego urodzinowej gali w Welsh National Opera. W Diva Opera w Londynie wykonał partię Collina w Cyganerii (Puccini). Występował także w partii tytułowej Figara w Weselu Figara (Mozart), w Don Giovannim (Mozart) dla English Touring Opera, jako Hel Helson w Paul Bunyan (Britten) dla Welsh National Opera oraz w roli Escamilla w Carmen (Bizet) podczas Llangollen International Musical. Wykonywał również partię Zaretskiego w Eugeniuszu Onieginie (Czajkowski) dla Grange Park Opera. Występował podczas festiwalu w Glyndebourne jako Sługa Flory w Traviacie (Verdi) w 2014 roku. Współpracuje z Teatrem Wielkim w Warszawie, gdzie jest Komisarzem w Madama Butterfly (Puccini). W sezonie 2018/19 wystąpi w roli Donalda w Billy Buddzie (Britten).