ENG
FB

Ryszard Karczykowski

Polska

Prof. Ryszard Karczykowski należy do najwybitniejszych polskich śpiewaków operowych, których udziałem stała się międzynarodowa kariera. Wykształcony w Gdańsku i Berlinie, swoją działalność operową rozpoczął w Niemczech w roku 1969.

Spektakularny występ w „Traviacie“ – G.Verdiego na festiwalu Aix-en-Provence w roku 1976 oraz debiut w londyńskiej operze Covent Garden 1977 r. otworzyły artyście wrota międzynarodowej kariery.

Występuje na prestiżowych scenach operowych i koncertowych świata.

W roku 1980 we Wiedniu otrzymuje tytuł „Kammersaenger“ a w 1992 przyznany przez Londyński Instytut for Applied Research - honorowy tytuł doktora.

W roku 1998 otrzymuje z rąk prezydenta RP tytuł naukowy profesora sztuk muzycznych.

Ryszard Karczykowski dokonał licznych nagrań dla takich firm jak: DRNON, DECCA, ORF, RAI, ZDF, BBC, CAMERATA, POLSKIE NAGRANIA z najlepszymi orkiestrami i wybitnymi dyrygentami.

Jego wszechstronny repertuar obejmuje opery, operetki, oratoria, muzykę sakralną i pieśni.

Od roku 1982 roku prowadzi również działalność pedagogiczną. Był profesorem i kierownikiem katedry Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie oraz Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

Prowadzi kursy mistrzowskie w wielu krajach Europy i Azji.

Zasiada w jury międzynarodowych konkursów wokalnych.

Od 2003 do 2006 roku był dyrektorem artystycznym Opery Krakowskiej, od 2006 do 2008 roku zajmował stanowisko dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.

Za swoją działalność otrzymał wiele nagród i wyróżnień, między innymi: Krzyż zasługi I klasy w 2002 roku, Order Zasługi Republiki Federalnej Niemiec; Złoty medal „Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS” przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2010.

W roku 2011 otrzymał również Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez Prezydenta RP.

W roku 2013 otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt dorobku artystycznego i pedagogicznego.